İçeriğe geç

Apache Server ‘Port 80 in use by “system”!’ Hatası ve Çözümü

Merhaba arkadaşlar,

Bu makalede Apache Server’ın hatalarından birine çözüm bulacağız. Birçok nedenden dolayı aşağıdaki hata mesajını görebilirsiniz.

Aslında hata mesajlarında açıkca neden bellidir ama çözüm bazen sıkıntı olabiliyor. Bugün bilgisayarıma Apache server, Tomcat Server, IIS Server, MsSql Server, MySql Server ve bunlar gibi birkaç uygulama daha kurdum. Geliştirdiğim yazılımlar için her birine ayrı ayrı ihtiyaç duyduğumdan beraber kurmak zorunda kalıyorum. Her defasında farklı sorunlar denk geliyor 😛 Bugün de PID değeri 4 olan “system” adlı uygulamanın 80 portunu meşgul etmesinden dolayı Apache Server hata verdi. Çözümü sizin uygulamalarınıza göre değişebilir. Eğer bilgisayarınızda “SQL Server Reporting Service” kurulu ise aşağıdaki adımları takip ederek sistem başlangıcında servisin açılmasını engelleyin.

Bilgisayarınıza sağ tıklayın ve “Yönet” seçeneğini seçin. Ardından açılan pencerede sol tarafta bulunan “Hizmetler ve Uygulamalar” altındaki “Services” başlığına tıklayın. Sağ tarafta açılan listeden “SQL Server Reporting Services” servisini bulun ve çift tıklayın. Genel sekmesi altında ortalarda bulunan başlangıç türünü “Devredışı” veya “Elle” olarak değiştirin. Sonra hemen altındaki “Durdur” butonuna tıklayın ve çalışan servisi durdurun. Ardından “Uygula” ve “Tamam” butonlarına tıklayarak işlemleri kaydedip çıkın.

Tüm işlem bundan ibaret. Bilgisayarınızı yeniden başlatmaya gerek kalmadan Apache Server’ı başlatabilirsiniz.

Tarih:LinuxMySql

2 Yorum

  1. Özgür Özgür

    Teşekkürler hocam işe yaradı ))

  2. Ahmet Ahmet

    Çok teşekkürler hocam. httpd.conf’tan 80 portunu değiştirmek gibi geçici ve tam da işe yaramayan bir çözüm yerine bize kesin çözüm sundunuz. Bu sinir bozucu konuyu hallettiğim için çok rahatladım şu an. Tekrar tekrar teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

15 − eight =