İçeriğe geç

Laravel’de Kendi Sınıfını Oluşturma, Helper Kullanımı

Merhaba arkadaşlar,

Bu yazıda Laravel’de kendi sınıflarımızı nasıl kullanacağımızı anlatacağım. Bazen bir paket kullanmaya gerek kalmadan bazı basit işler için sınıf kullanmamız gerekebilir. Örneğin kendinize ait çok sık kullandığınız bir regex sınıfınız var diyelim. Laravel dışındaki projelerinizde sıkça kullanıyorsunuz ve bu sınıfı Laravel’de de kullanmak istiyorsunuz. Bunun için öncelikle onu composer.json dosyasında tanımlamanız gerekiyor. composer.json dosyasını açıp incelediğiniz zaman autoload kısmında classmap ve psr-4 olduğunu görürsünüz.

Burada 2 farklı yol izleyebiliriz. İstersek kullanacağımız php dosyalarını tekil olarak include edebilir, istersek de bir klasörün içindekilerini hep birlikte include edebiliriz. Tamamen ihtiyacınız ve keyfiniz doğrultusunda karar verebilirsiniz.

Ben bu örnekte 2 işlemi de aynı anda yaptım. İsterseniz Helpers adında namespace oluşturarak app/Helpers klasöründeki tüm php dosyalarını bir namespace altında include edebilir, isterseniz de sadece dosya yolunu göstererek files altında include edebilirsiniz.

Ben kendi projelerimde genellikle psr-4 altında namespace oluşturmayı tercih ediyorum. Zira ileriki bir zamanda eğer yeni bir sınıfa ihtiyacım olursa onu composer dosyasına eklemeden doğrudan Helpers klasörüne taşımam çalışması için yeterli olacaktır. Eğer files altına tek tek yazacak olursam hem benim için işkence olacak hem de her değişiklik sonrasında composer güncellemem gerekecek. Her değişiklikte güncelleme yapmak proje sağlığı açısından hiç iyi değildir. Daha önce yaşanmış birçok tecrübem var.

Bu konuda anlatacaklarım bu kadar.

Faydalı olması dileğiyle..

Kategori:LaravelPHP

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × 1 =