İçeriğe geç

Virtualmin’de Nginx ile Laravel Projesi Nasıl Yayınlanır

Bu yazıda Virtualmin paneline sahip SSH ile ulaşabildiğimiz kendi sunucumuzda Laravel’i nasıl çalıştırabileceğimizi göreceğiz.

Laravel’i uzun zamandır projelerinde kullananlar projelerini yayınlarken genellikle yaygın olan 2 yoldan birini tercih eder. İlk yol public klasörünün yolunu değiştirmek, ikinci yol ise public klasörüne dokunmadan Nginx veya Apache’nin ayarlarını değiştirmektir. Ben Laravel’in kendi yapısının bozulmasını pek sevmem. Bu nedenle doğruca Nginx üzerinde değişiklik yapmayı göstereceğim. Bu 2 yol dışında kendi yöntemlerinizle farklı çözümler de üretebilirsiniz. 

Başlamadan önce Virtualmin panelinden gerekli işlemleri tamamladığınızı varsayıyorum. Eğer hosting oluşturma işlemlerini tamamlamadıysanız ilk önce bu işlemleri ek bir ayara gerek kalmadan tamamlayın.

İlk olarak sunucuya SSH yoluyla bağlanın.

Ardından sisteminizde kurulu olan herhangi bir metin editörüyle sitenize ait .conf dosyasını açın.

siteadi.com.conf kısmında kendi alan adınızı yazmalısınız.

Dosyayı açtıktan sonra ilk olarak root yolunu değiştirmemiz gerekiyor.

Bu satırı bulun;

Bununla değiştirin;

Bu kısımda fazladan 1 değişiklik daha yapmış olduk. Eğer /home/siteadi.com kaslörüne bakarsanız Linux sistemine ve Virtualmin’e ait dosyaları görürsünüz. Projemizin bu dosyalarla birbirine girmemesi için projemizin adıyla bir klasör daha oluşturduk. Eğer dosya yoluyla ilgili bir güvenlik endişeniz varsa farklı birisim de verebilirsiniz. Tamamen sizin tasarrufunuzda.

Artık projenin klasör yolu belli olduğuna göre aynı değişikliği diğer yerlere de uygulayalım.

Bu satırı bulun;

Bununla değiştirin;

Bu satırı bulun;

Bununla değiştirin;

Değişikliklerin ardından son olarak bu satırı listen satırın altına ekleyin. 

Bu son işlemle gerekli tüm değişiklikleri tamamlamış olduk. Artık Nginx’i yeniden başlatarak siteye ulaşabiliyor olmamız gerekiyor.

Yeniden başlatma için birkaç farklı yol izleyebiliriz. Kurulu sisteminize hangi yol uyuyorsa onunla devam edebilirsiniz.

Eğer herhangi bir sebepten dolayı hata alırsanız ve Nginx çalışmazsa hatanın neden kaynaklandığını görmek ve mevcut ayarlarınızın doğruluğunu test etmek için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.

Herhangi bir sorunuz olursa yorum yoluyla ulaşabilirsiniz.

Tarih:GenelLaravelPHPWeb Programlama

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

19 + sixteen =