İçeriğe geç

JavaFX Nedir ?

JavaFX, hem masaüstü uygulamaları hem de çeşitli cihazlarda çalışabilen zengin internet uygulamaları oluşturulabilen bir yazılım platformudur.

JavaFX ilk olarak 4 Aralık 2008 yılında Sun Microsystems tarafından zengin istemci platformu taleplerine karşılık vermek amacıyla çıkarıldı. Daha sonra Oracle tarafından satın aldındı ve artık Oracle tarafından geliştirilmeye devam edilmekte. İlk başta Sun Microsystems JavaFX’i özel bir script dili olarak Java ortamında çalışacak şekilde tasarladı. Bu nedenle Java bilenlerin dahi JavaFX adı altında yeni bir dil öğrenmesi gerekti. Oracle Sun Microsystems’i satın aldıktan sonra JavaFX’i Java’yı bilenlerin de çok rahat bir şekilde Java kodlarıyla birlikte yazabilecek hale getirdi. Artık Java kodlarıyla birlikte ek bir dil öğrenmeye gerek kalmadan JavaFX uygulamaları geliştirebiliyoruz.

JavaFX ile video, ses, grafik ve animasyonlar kullanarak uygulamalarımızın görsel zenginliğini arttırabilir ve kullanıcılar tarafından daha çok beğenilmesini sağlayabiliriz.

Görselliğin ön planda olduğu bir uygulamada görselliği kod yazarak sağlamamız biraz zor olduğu için Oracle JavaFX Scene Builder uygulamasını geliştirdi. Böylelikle sürükle bırak şekilde uygulama tasarımı yapmamız mümkün oldu. Artık hem kod ile tasarım yaparak hem de sürükle bırak yöntemi ile tasarımı oluşturup üstüne işlevsel kodlarımızı yazarak uygulamalarımızı geliştirebiliriz.

JavaFX Scene Builder ile ilgili daha detaylı bilgi edinmek ve tasarım örneklerini incelemek istiyorsanız bu linke tıklayarak diğer makalemi okuyabilirsiniz.

Faydalı olması dileğiyle..

Tarih:JavaMasaüstü Programlama

2 Yorum

  1. Sulo Sulo

    Link çalışmıyor bilgiye teşekkürler

    • Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim. İşlerimin yoğunluğundan pek vakit bulup ilgilenemiyorum. En kısa zamanda ilgilenmeye çalışacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

20 + 18 =