İçeriğe geç

PHP 8.3 + gRPC + Protobuf İçeren Docker Image Nasıl Hazırlanır?

Herkese selam,

Bir süredir PHP ile gRPC’yi kullanmam gerekiyordu. Bunun için bir Docker image hazırlamaya karar verdim ve öncesinde biraz detaylı araştırma yapmaya çalıştım.

Bu adreste 2 yöntemden bahsediliyor. İlk yöntem olarak kaynak kodundan derlemeniz mümkün. Ben vaktim olduğu için kaynak kodundan derleyerek biraz daha kurcalamak istedim. gRPC ve Protobuf’ı kaynak kodundan derleyecek olursanız bazı gerekli paketleri kurmanız gerekebiliyor. Seçeceğiniz base Docker image içinde gcc veya bazel kurulu olmalı. Bunlardan biriyle derleyebilirsiniz. Arasındaki tek fark derleme zamanı farkı. MacBook Pro M1 16GB ile kaynak kodundan derlemeye çalıştığımda ortalama 30-50 dakika arasında sürdü. İnternet hızım 35 mbit olmasına rağmen birçok kez dosya indirme hatalarından dolayı işlem yarım kaldı. Her başarısız denememde ortalama 15-40 dk arasında zaman kaybettim.

Defalarca başarısız deneme yaptıktan sonra bir şekilde kaynak kodundan başarılı derleme yaptım ve amacıma ulaştım ama zaten bu benim için sadece bir denemeden ibaretti. Kendi kullanacağım Dockerfile içeriğimde ise install-php-extensions ile yüklemeyi tercih ettim.

Bu Dockerfile ile bir image hazırlayarak deneme yapabilirsiniz. PHP ile gRPC örneğini ileriki zamanlarda paylaşmaya çalışacağım.

 

Faydalı olması dileğiyle..

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Kategori:PHP

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one + 5 =