İçeriğe geç

Ay: Mart 2012

HTML 5 Nedir ?

Gelişen teknolojiye ayak uydurmak zor oluyor. Her gün yeni sistemler, yeni teknolojiler karşımıza çıkıyor. Mekanik gelişmelerin arkasında belkide dünya genelinde sadece yazılımla ilgilenen veya bilgisayar konusunda biraz fazla bilgisi olanların takip ettiği gelişmeler de var. Yazılım dünyasıdurmak bilmeden hergün hızla büyümeye devam ediyor. Web in en yaşlı teknolojilerinden olan HTML güncellenerek 5. sürümüne yükseltildi.

HTML güncelleme ile hem programcılar için hem de kullanıcılar için birçok yenilik getiriyor. Programcı taraflı bakacak olursak yeni yeni elementlerle hem programlamayı kolaylaştırıyor, uzun kodlardan kurtarıyor, hem de kullanıcı ile etkileşimde daha çok yardımcı oluyor. Kullanıcı taraflı bakacak olursak siteler daha da görsel ve kullanılabilir oluyor.

Aşağıdaki resimde periyodik tablo şeklinde nesneleri inceleyebilirsiniz. Kolaylıkla fark edebileceğiniz değişiklikler var. Yeni elementlerin eklenmesiyle beraber artık ihtiyaç bulunmayan nesneler de çıkartıldı.

HTML 5 Elementlerinin Periyodik Yapısı
Yorum Bırak

Japonyada işçi alımında sorulan ilginç bir soru

Japonya İşçi Alımı
Japonya’da saygın bir firmada yönetim, işe girmek isteyenlere bir soru sormuş ve soruya uygun cevabı veren kişiyi de işe almışlar.

Sorunun ilginçliği bu sorunun doğru ya da yanlış cevabının olmaması…

Yağmur bulutları apaçık çok şiddetli bir fırtınanın gelmekte olduğunu söylüyor.

Karanlık yağmurlu bir gece, şimşekler çakıyor, gök gürlüyor, tam bir fırtına var ve siz arabanızla gece saat 02.00’da yoldasınız.

Genelde tek başınıza yolculuk yapıyorsunuz ve o akşam da öyle yaparak ıssız bir yolda ilerlemeye başladınız…

Arabanız iki kişilik. Ve ileride bir otobüs durağı görüyorsunuz.

Arabanızla otobüs duraklarının yanından geçerken oracıkta bekleyen insanlar sizi hep hüzünlendirmiştir oldum olası…

Çünkü otobüs durakları size geçmişinizi hatırlatmaktadır…

Yorum Bırak

Bozulan Simgeleri Yenileyin (Rebuild Icon Cache) (Windows 7 – Windows Vista)

Windowsda birçok kullanıcının başına gelen simge sorununu çözmek için üretilen “Rebuild Icon Cache” adlı programcık sorunları çözmemizde büyük bir kolaylık sağlıyor.

Rebuild Icon Cache

Özellikle 64 bitlik sistemlerde 32 bit programlar için ayrı olan program files klasörünün yolu simgelerde sorunlara neden olabiliyor. “Program Files (x86)” adlı klasörde biriken programlar kısayol atamasında “Program Files/Program ismi” şeklinde kısayol oluşturunca simge sorunları ortaya çıkıyor.

10 Yorum