İçeriğe geç

HTML 5 Nedir ?

Gelişen teknolojiye ayak uydurmak zor oluyor. Her gün yeni sistemler, yeni teknolojiler karşımıza çıkıyor. Mekanik gelişmelerin arkasında belkide dünya genelinde sadece yazılımla ilgilenen veya bilgisayar konusunda biraz fazla bilgisi olanların takip ettiği gelişmeler de var. Yazılım dünyasıdurmak bilmeden hergün hızla büyümeye devam ediyor. Web in en yaşlı teknolojilerinden olan HTML güncellenerek 5. sürümüne yükseltildi.

HTML güncelleme ile hem programcılar için hem de kullanıcılar için birçok yenilik getiriyor. Programcı taraflı bakacak olursak yeni yeni elementlerle hem programlamayı kolaylaştırıyor, uzun kodlardan kurtarıyor, hem de kullanıcı ile etkileşimde daha çok yardımcı oluyor. Kullanıcı taraflı bakacak olursak siteler daha da görsel ve kullanılabilir oluyor.

Aşağıdaki resimde periyodik tablo şeklinde nesneleri inceleyebilirsiniz. Kolaylıkla fark edebileceğiniz değişiklikler var. Yeni elementlerin eklenmesiyle beraber artık ihtiyaç bulunmayan nesneler de çıkartıldı.

HTML 5 Elementlerinin Periyodik Yapısı

Aşağıdaki siteden tablo şeklinde inceleyebilirsiniz. İngilizce açıklamalar da yapılmış durumda. Vakit buldukça elementleri detaylı şekilde anlatmaya çalışacağım. Belki sırayla olmayabilir ama ihtiyaç duyulan nesnelere öncelik verebilirim. Veya gelen istekler doğrultusunda anlatımlar yapabilirim.

HTML 5 Yapısı

Bir dahaki yazıda görüşmek üzere…

Tarih:HTML

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fourteen + six =