İçeriğe geç

2022’den Merhaba Dünya!

بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم

Eûzu billahi mineş-şeytânirracîm Bismillahirrahmanirrahîm

Hamd alemlerin Rabb’i olan, insana bilmediğini öğreten Allah’a mahsustur.

“Ve ma tevfîkî illa billah aleyhi tevekkeltü ve ileyhi ünîb”
“…Başarım ancak Allah’tandır, O’na güvendim; O’na yöneliyorum.”
Hûd suresi 88. Ayet

 

es-Selamü Aleyküm ve Rahmetullah..

Bir merhaba yazısı ile tekrar sahalara dönmeye karar verdim.

Bu kaçıncı karar? Bu nasıl tutarsızlık böyle? Sıkılmadın mı yarım kalmışlıklardan?

Kendime sorduğum can alıcı sorulardan bazılarını burada da açıkca sorayım dedim..

Gelelim cevaplara.. Şu yazımı tekrar okudum az önce. Aradan yıllar geçmiş. Nasıl geçti ben de bilmiyorum ama geçmiş işte. Tam 4 yıl geçmiş. İçine neler sığdırılabilir tahmin bile edilemez ama geçmiş işte.

Bu geçen yıllar içinde yarım kalmış mühendislik eğitimimi tamamladım. Birkaç farklı şirkette birçok proje geliştirdim. Öğrenmek istediğim birkaç teknolojiyi öğrendim, üzerinden para kazanmaya bile başladım. Bir startup proje tamamladım. Bugün yarın yayında olacak ama bakalım bir sonraki kendi sınavımda hayatta olacak mı? Her şey gibi o da gelip geçici mi olacak yoksa yıllar sonra “işte, işte burada duruyor” diyebilecek miyim. 3 tane startup projemin tüm planlama aşamalarını tamamladım. 2 tanesinin büyük çoğunlukla kodlarını da tamamladım. Şimdilik birkaç ay lazım ama onlar da belki bu yıl içinde yayın hayatına başlayabilir. Hayal gibi hedef ama çalışmalar son hız devam ediyor.

Bu geçen yıllar içinde yine yazılar yazdım ama pek de tutarlı ilerlediğimi söyleyemem. En son 17 Şubat 2021 tarihinde yazmışım. Sonrası yine yok.. Ama bu kez geçerli bir mazeretim var. 24 Şubat’ta devlet “gel evladım seninle küçük bir işimiz var” dedi. Eskisi gibi uzun olmasa da günümüzün uzun dönem askerliğini yaparak 6 ay sahalardan uzak kaldım. İşin güzel yanı mesleğimden dolayı askerde de bilgisayar başındaydım ve yine kod yazıyordum. Tek farkı müşteri için değil komutanlar için çalışıyordum 🙂 Ve askerlik bitti. Eve geldikten 1 gün sonra toplantılar başladı. “Acil iş var gel” diyen mi dersin, “projem var yetiş” diyen mi dersin. Durun bir dinleneyim diyemeden koşuşturmaca başladı.

Sanırım 1-2 ay kadar zaman geçmişti ki bir de iş teklifi geldi. Şu an çalıştığım şirket ile anlaştık ve yeniden tam zamanlı iş hayatına geri döndüm. Hâlâ da yoğun bir şekilde çalışmama rağmen son 1 aydır bazı sağlık sorunlarım sebebiyle biraz da olsa yavaşlama oldu diyebilirim.

Özet denmeyecek kadar uzun bir özetle son yıllarım da böyle geçti. Şimdi sıra gelecek için yaptığım planlara ayak uydurmaya geldi.

Her yıl hayatımın yıl sonu Z raporunu alıp gelecek yıl için plan yaparım ama hiç açık etmezdim. Bu sene bir farklılık olsun dedim ve şöyle bir paylaşım yaptım. 2022 içerisinde gelecek yazılarım çok büyük oranda planlarım doğrultusunda öğrendiğim konular üzerine olacak.

Bu sene kendime küçük bir Go dokümanı yazacak kadar notlar çıkarmayı düşünüyorum. Sanırım en çok paylaşım Go dili üzerine olacak ama yine PHP özeline de paylaşım yapmayı ve özellikle daha yeni ve derin konularına değinmeyi düşünüyorum.

Ayrıca bu sene meslekte yeni olan veya hafif ilerleme kaydetmiş olan arkadaşlara yardımcı olmak için bir çalışma yapacağım. Hep yakın çevremde ufak eğitimler vermeye çalışıyordum. Bu kez büyük bir adım olsun dedim ve ulaşabileceğim herkese ulaşıp geniş çaplı bir çalışma yapmak istedim. Sonu nereye gider bilmiyorum ama uzun süredir aklımda olduğu için artık bu sene bir yolunu bulup yapayım dedim. Katılmak isteyenler ilgili linkten dokümanı okuyup iletişime geçebilir.

Daha ne yazayım bilmiyorum. Bu sene bir kaza bela olmazsa çok dolu geçecek gibi hissediyorum. Çok plan yaptım, çoğuna başladım bile. Öğreneceğim konular üzerine doyuru kaynakları da topladım. Şimdi yapılması gereken tek şey çalışmak. 

Bir hayaliniz varsa hedefiniz de olsun. O hayale ulaştıracak küçük küçük birçok hedef koyup nihai noktaya ulaşana kadar çaba gösterirseniz hayalinize kavuşmanın çaba göstermekten ibaret olduğunu göreceksiniz.

Hayallerinize kavuşmanız dileğiyle..

.. tekrardan es-Selamü Aleyküm ve Rahmetullah..

Kategori:Genel

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

13 + fourteen =