İçeriğe geç

Javac ve Javaw Nedir ?

javac Nedir?

JDK içinde bulunan Java ile yazdığımız kodları derleyen Java derleyicisidir. Java dil kurallarına uygun şekilde yazılmış olan kodları derleyerek bytecode halinde çevirir. Böylelikle kodlarımız JVM’de çalışır hale gelir.

Eğer Java ile alakası olmayan biriyseniz ve çalışan programlar listesinde javac‘ı görüyorsanız muhtemelen bilgisayarınızda JDK kuruludur ve bilinçli veya bilinçsizce (başkasının müdahalesiyle) bir derleme yapıyorsunuzdur. Bir IDE çalışmış ve kapandıktan sonra javac‘ı durdurmamış da olabilir. Bir yazılımcı değilseniz çalışmasını durdurmanızda herhangi bir zarar yoktur.

Eğer bir yazılımcı iseniz ve kullandığınız IDE javac‘ı bulamıyorsa işletim sisteminize uygun bir biçimde path listesinde JDK’nın yolunu eklerseniz sorununuz çözülecektir.

 

javaw Nedir?

Java dilinde yazılmış herhangi bir programı açtıysanız java veya javaw otomatik olarak çalışmaya başlayacaktır. java konsol tabanlı programlarda javaw ise grafik tabanlı programlarda devreye girer. Eğer ikisini aynı anda görüyorsanız muhtemelen kullandığınız bir program ya ikisini de aynı anda kullanıyordur ya da farklı 2 programramdan dolayı ikisi de devreye girmiştir.

 

Not : Programların isimleri Windows işletim sisteminde javac.exe, java.exe ve javaw.exe olarak görünmektedir. Diğer işletim sistemlerinde ise exe uzantısı yoktur. Bu nedenle ortak hitap edebilmek için uzantısız olarak yazdım. Eğer Windows işletim sisteminde görüp de araştırdıysanız javaw ile javaw.exe farklı 2 şeydir diye düşünmeyin.

 

Faydalı olması dileğiyle..

Tarih:JavaMasaüstü Programlama

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

19 − 14 =