İçeriğe geç

PHP Composer SSL Hatası ve Çözümü | PHP Composer SSL Error and Solution

Merhaba arkadaşlar,

Başlıkta da belirttiğim gibi bu yazıda Composer SSL sorunu ve çözümüne değineceğim. Genelde benim Linux kullanırken başıma geliyor. Windows kullanırken 1-2 kez başıma geldi ve sorunu bu şekilde giderdim. Sorun işletim sisdeminden değil SSL’den kaynaklandığı için çözümü tüm sistemlerde geçerlidir.

Composer güncelleme veya kurulumu sırasında bu hatayı alıyorsanız bunun birkaç sebebi olabilir.

Öncelikle php.ini dosyasında ssl ayarlarında bir sıkıntı olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Eğer php ayarlarında bir sıkıntı yoksa global ssl dosyasını yeniden indirip uygun bir yere taşıyarak sorunu gidermeyi deneyebilirsiniz.

http://curl.haxx.se/ca/cacert.pem

Bu linkten global ssl dosyasını indirip Wamp, Mamp, Xampp veya siz başka bir program kullanıyorsanız onun içinde bulunan php klasörüne taşıyın. Ardından php.ini dosyasında aşağıdaki satırı bulup cacert.pem dosyanızın yolu ile değiştirin. Eğer başında “;” varsa kaldırın.

Bu işlemle sorun büyük oranda çözülüyor. Ek bir işlem yapmanıza gerek kalmadan composer update komutunu deneyebilirsiniz.

Eğer bu işlem sonuç vermediyse veya yukarıdaki gibi farklı bir hata ile karşılaşıyorsanız composer global ayarlarını değiştirmeyi deneyebilirsiniz.

Bu şekilde Composer’a çalışırken SSL kullanmaması gerektiğini söylemiş oluyoruz. Tekrar “composer insall” veya “composer update” komutunu çalıştırdığınız zaman aşağıdaki gibi bir çıktı ile uyarılacaksınız.

Eğer son 2 komut da sorunu çözmediyse ek olarak Composer önbelleğini temizleyerek tekrar deneyebilirsiniz.

Tüm işlemleri yaptığınız halde sorun çözülmediyse karşılaştığınız hata mesajını ve yaptığınız tüm işlemleri yorumda belirtirseniz yardımcı olmaya çalışırım.

Tarih:Genel

2 Yorum

    • Cevabınız için teşekkür ederim. Kaspersky antivirüs programını kullanmadığım için daha önce hiç denk gelmemişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fifteen + 11 =