İçeriğe geç

PhpStorm’da SSH Bilgilerini Kaydetme

Web projelerini geliştirirken üstün çoğunlukla IDE olarak PhpStorm’u tercih ediyorum. Hem kullanım kolaylığı tarafında sunduğu özellikler hem de IDE olmasından dolayı sunduğu özellikler bakımından birkaç yıldır elim ayağım olmuş durumda. Bazen ihtiyaçlar bazen de mecburiyetler sebebiyle başka programlar da kullandığım oluyor ama tümüyle bir proje geliştirecek olursam tek tercihim PhpStorm oluyor. Size de kullanmanızı öneririm.

Gelelim esas konuya; Normalde SSH bağlantısı kurarken  Tools > Start SSH Session... yolu izlenir. Aşağıdaki ekran açılır. Ardından Edit credentials... menüsüne tıklanır ve SSH bağlantı ekranı açılır. SSH bilgileri girdikten sonra bağlantı sağlanır.

Bu yöntemle SSH bilgilerini kaydetmeden istediğimiz kadar bağlantı kurabiliyoruz. Bu ekranda Save password kutusu işaretlense bile bilgiler kaydedilmez. Bağlantıyı kapattıktan sonra tekrar SSH bağlantısı kurmak isterseniz tüm bilgileri tekrar girmeniz gerekir. Bu da bir süre sonra sıkıcı hale gelir.

Bu sıkıntıyı her defasında çekmemek için SSH bilgilerini kaydetmek gerekiyor. PhpStorm’da SSH bilgilerini kaydetmek için üst menüden File > Settings yolu izlenir ve Settings paneli açılır. Açılan panelde sağ taraftaki menüden Build, Execution, Deployment > Deployment yolu izlenir. Bu ekranı genelde FTP bilgilerini kaydetmek için kullanırız. 

SSH bilgilerini kaydetmek için sunucu bilgilerini girdikten sonra Type yazan yerde bağlantı tipimizi SFTP yapıyoruz ve kaydediyoruz. Böylelikle SSH bağlantı bilgilerimizi kaydetmiş oluyoruz. Tekrar  Tools > Start SSH Session... yolunu izlersek SSH bilgilerinin kaydedildiğini görürüz.

Faydalı olması dileğiyle…

Tarih:Genel

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

20 + sixteen =