İçeriğe geç

SQL Nedir? SQL Ne İşe Yarar? SQL Tarihçesi ve RDBMS

Merhaba arkadaşlar,

Bu yazıda SQL konusuna değineceğim. SQL ile ilgili ön bilgiyi edindikten sonra MySql ve MsSql konularına başlayacağız ve bir müfredat oluşturup sırayla tüm konuları işleyeceğiz. Şimdilik aşağıdaki sorulara cevaplar arayarak başlayalım.

 

SQL Nedir?

Açılımı Structured Query Language şeklindedir ve Yapılandırılmış Sorgu Dili anlamına gelir. Türkçe isminden de anlayacağınız üzere SQL bir programlama dili değildir. SQL bir sorgulama dilidir. SQL’e ait komutları anlayıp derleyebilen veritabanı sistemlerinde (RDBMS ve DBMS) verileri işlemenize imkân sağlar.

 

SQL Ne İşe Yarar?

SQL ile veritabanına kayıtlar ekleyebilir, var olan kayıtları güncelleyebilir, istenmeyen kayıtları silebilir, tüm kayıtları veya belli şartlara uyan özel kayıtları listeleyebiliriz. Bu işlemler temel CRUD (Create, Read, Update, Delete) işlemleridir. Bunların dışında veritabanı sisteminize göre başka işlemler de yapabilirsiniz.

 

SQL Tarihçesi

SQL’in tarihçesi kısmında Wikipedia sitesindeki İngilizce metinden tercüme yaparak bilgi vermenin daha doğru olacağını düşünüyorum.

SQL 1970’lerin başında IBM’de Donald D. Chamberlin ve Raymond F. Boyce tarafından geliştirildi. İlk zamanlarda SEQUEL (Structured English Query Language) adıyla IBM San Jose Araştırma Laboratuvarı’ndaki bir grubun 1970’lerde geliştirdiği IBM’in orijinal ilişkisel veritabanı yönetim sisteminde (System R) saklanan verileri işlemek ve almak için tasarlandı. Daha sonra “SEQUEL” İngiltere merkezli Hawker Siddeley uçak şirketinin ticari markası olduğu için SEQUEL kısaltması SQL olarak değiştirildi. 

1970’lerin sonunda, Relational Software Inc (şimdiki Oracle Corporation) Codd, Chamberlin ve Boyce tarafından tanımlanan kavramların potansiyelini gördü ve kendi SQL tabanlı RDBMS’lerini ABD Deniz Kuvvetleri, Merkezî İstihbarat Teşkilatı ve diğer ABD devlet kurumlarına satma arzuları ile geliştirdi. Haziran 1979’da, Relational Software Inc. VAX bilgisayarları için piyasada bulunan ilk SQL, Oracle V2 (Sürüm2) uygulamasını piyasaya sundu.

IBM sistemin kullanışlılığını ve pratikliğini belirlemek için müşteri test sitelerinde SQL’i test ettikten sonra System/38, SQL/DS ve DB2 de dahil olmak üzere System R prototipine dayalı ticari ürünler geliştirmeye başladı ve sırasıyla 1979, 1981 ve 1983 yıllarında piyasaya sürdü.

 

RDBMS (Relational Database Management System) ve DBMS (Database Management System) Nedir?

Kısaca tanımlayacak olursak; SQL dilini kullanarak MySql, MsSql veya PlSql veritabanı sistemlerinde sorgu yazıp işlem yapmamıza imkan sağlayan programlardır. Örnek olarak Microsoft Sql Management Studio ve MySql Workbench’i verebiliriz. Daha detaylı anlatımını RDBMS (Relational Database Management System) ve DBMS (Database Management System) Nedir? başlıklı yazımda yaptım.

 

Bir sonraki SQL yazımda “MySQL Nedir? MsSQL Nedir? T-SQL Nedir? PlSQL Nedir?” sorularına yanıt vereceğim.

Faydası olması dileğiyle..

Tarih:MsSql ServerMySqlVeritabanı Programlama

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × two =