İçeriğe geç

Windows’da Java İle Program Yazmak İçin Gerekli İşlemler – Windows Java JDK ve JRE Kurulumu

Windows ortamında Java dilinde yazılım geliştirebilmemiz için Java’nın JDK paketini bilgisayarımıza kurmamız gerekiyor. Oracle’ın kendi sitesinde JDK’nın şu anda indirebileceğiniz 3 sürümü yayınlanmaktadır. Biz en güncel sürüm olan 10. sürümü indirip kuracağız.

Öncelikle aşağıdaki linke tıklayın.

http://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/index.html

Karşınıza aşağıdaki sayfa çıkacaktır. Şu anda en güncel sürüm olduğu için yıldız ile işaretlediğim alanda “Java Platform (JDK) 10” yazıyor. İşaretli olan yere veya hemen altındaki JDK yazan yere tıklayıp bir sonraki adıma geçin.

Not: JDK içinde JRE de gelmektedir.

Bu sayfada lisans sözleşmesini onaylamanız gerekmekte. “Accept License Agreement” yazan radyo butonu seçtikten sonra “jdk-10_windows-x64_bin.exe” linkine tıklayıp hemen indirmeye başlayabilirsiniz.

İndirme tamamlandığında aşağıda da gördüğünüz “jdk-10_windows-x64_bin.exe”dosyasını çalıştırın.

Kurulum sadece “Next” butonuna tıklanarak tamamlanacak kadar basittir. Herhangi bir ayarı değiştirmeden son adıma kadar ilerleyebilirsiniz.

Kurulum tamamlandıktan sonra kontrol etmek isterseniz “Denetim Masası” altındaki “Programlar” menüsüne girip “Java” butonuna tıklayabilirsiniz.

Gerekli tüm adımları attıktan sonra artık kodlarımızı yazabileceğimiz IDE kurulumuna geçebiliriz. Dersler içinde IDE olmadan da Java kodunu derlemeyi göstereceğim ama kolaylık olması ve kod hatası yapmamamız açısından IDE kullanmamız faydalı olacaktır.

Faydalı olması dileğiyle..

Tarih:JavaMasaüstü Programlama

Tek Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twelve + 9 =